Co to jest kredyt refinansowy i kto może z niego skorzystać

Co to jest kredyt refinansowy i kto może z niego skorzystać

Kredyt refinansowy to pojęcie, które coraz częściej pojawia się na ustach Polaków i w ofertach banków. Słyszymy o nim w telewizji i radiu, ale nie do końca potrafimy odpowiedzieć na pytanie, czym on właściwie jest i czemu służy. To nic dziwnego, ponieważ rynek finansów rozwija się tak szybko, że często możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, że pojawiają się nowe rozwiązania. Zobacz więc, czym jest kredyt refinansowy co oferuje i kto może z niego skorzystać.

Co to jest kredyt refinansowy

Kredyt refinansowy często mylony jest z kredytem konsolidacyjnym, choć są to dwa różne od siebie produkty bankowe. Kredyt konsolidacyjny to połączenie ze sobą kilku różnych zobowiązań. Z kolei kredyt refinansowy to rozwiązanie, które umożliwia przeniesienie zobowiązania z jednego banku do drugiego. Możesz to zrobić w momencie, gdy oferta kredytu hipotecznego, na którą się zdecydowałeś, okazała się niekorzystna i odkryłeś lepszą w innym banku.

Kredyt refinansowy jest więc rozwiązaniem dla osób, które z różnych względów są niezadowolone z warunków kredytowania, jakie aktualnie muszą spełniać i chcą je zmienić na lepsze. Jeśli przeanalizowałeś dokładnie swoją dotychczasową umowę i odkryłeś, że w innym banku mógłbyś otrzymać o wiele lepszą, to możesz zacząć starać się o refinansowanie swojego zobowiązania. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie i dzięki dynamicznemu rozwojowi rynku finansowego coraz więcej osób ma szansę na polepszenie swojej sytuacji.

Kto może skorzystać z kredytu refinansowego?

O kredyt refinansowy możemy starać się w większości instytucji bankowych. Podczas analizowania Twojego wniosku sprawdzona zostanie zdolność kredytowa oraz historia kredytowa w BIK. Możliwe, że zostaniesz także sprawdzony pod kątem wpisów w KRD. Tak jak podczas analizy przed udzieleniem Ci kredytu hipotecznego, tak i podczas ubiegania się o kredyt refinansowy dokładnie zostanie przeanalizowana Twoja sylwetka kredytobiorcy. To od wyniku analizy zależy czy bank zgodzi się na udzielenie Ci kredytu refinansowego i jaki będzie jego koszt oraz warunki. Z tego rodzaju produktu bankowego mogą więc skorzystać jedynie osoby, które zostaną pozytywnie ocenione przez bank, nie posiadają zadłużeń oraz mogą pochwalić się dobrą zdolnością kredytową i historią w BIK.

Czy warto ubiegać się o kredyt refinansowy?

Skoro już wiesz, czym jest kredyt refinansowy co oferuje i kto może z niego skorzystać to warto zastanowić się, czy będzie Ci się on opłacał. Jeśli masz kilka kredytów hipotecznych, przestały Ci odpowiadać warunki zawarte w umowie i jesteś pewny, że jesteś je w stanie spłacić wcześniej, to możesz pomyśleć o tym rozwiązaniu. Podczas zawierania nowej umowy zwróć uwagę na prowizje w banku, opłatę za wcześniejszą spłatę zobowiązania, opłaty związane z zabezpieczeniem nowego kredytu i opłaty sądowe. Dopiero po uwzględnieniu wszystkich kosztów uda Ci się obliczyć czy nowa umowa jest dla Ciebie korzystna i czy warto wziąć nowy kredyt.

Warto wiedzieć także czym jest przedawnienie długów oraz kogo i w jakiej sytuacji dotyczy.

Dodaj komentarz