Jakich pracowników szukają pracodawcy?

Jakich pracowników szukają pracodawcy?

Pracownik do małej firmy i nie tylko

Firmy bez pracowników nie istnieją, to prawa. Pracodawcy permanentnie poszukują pracowników. Jakie osoby są poszukiwane? Najczęściej szuka się osób:

* wykształconych

* elastycznych

* pracowitych

* otwartych na naukę

* obsługujących komputer, drukarkę, fax

* odpornych na stres

* chętnych do udzialu w kursach, uczenia siebie i innych

* pomocnych

* samodzielnych oraz przejawiających własną inicjatywę – w firmach nie są potrzebne osoby, które czekają aż wszystko pokaże się im palcem. Najlepsi są pracownicy mający pomysły, kreatywni, działający. Takie osoby są zawsze poszukiwane i przydatne, a pracodawca ich potrzebuje przez wiele lat.

* wielozadaniowych – szczególnie w małych firmach jest to widoczny trend. Warto wybrać ludzi, którzy nie ograniczają się do jednego rodzaju zadań, ale są otwarte i mają wolę działania, nie pracują od-do, ale dążą do uzyskania odpowiednich efektów pracy. Ich działanie musi być realizowane dobrze, solidnie i starannie

* gotowych do pracy po godzinach, jeśli firma ma taką potrzebę – nie oznacza to, że pracownik ma pracować od rana do nocy, ale powinien być otwarty na potrzeby pracodawcy

* nie upominających się co miesiąc o podwyżkę pensji, lecz gotowych pracować w ramach swojej pensji przez rok czy dwa. Pracodawca oczywiście powinien docenić dobrych pracowników i uczciwie ich wynagradzać – jest to konieczne. Praca jest ważna, a pracownik powinien poświęcać na nią czas – nie potrzeba w firmach leserów, którzy są zainteresowani wszystkim, tylko nie nauką i nie angażowaniem się w pracę. Dobry pracownik to osoba na wagę złota i pracodawca powinien doceniać ją, jeśli nie chce, aby solidna osoba szybko przeszła do innej firmy. Warto zatem wspomagać swoich ludzi, inwestować w nich, dbać o nich. Zawsze jest coś za coś – dobry pracownik powinien dostać pomoc oraz wsparcie od swojego pracodawcy.

Wymagania są, ale płaca kiepska…

Jeśli firma ma duże oczekiwania, a płaci 2000 złotych netto to nie może spodziewać się, że znakomity pracownik zgłosi się do pracy. Jest to oczywiste. Praca musi być dobrze wynagradzana, ponieważ tylko wtedy pracownik chce związać się na dłużej z daną firmą. Czasy nędznych zarobków powoli się kończą, a firmy płacące grosze nie będą miały pracowników. Jest to sprawa jak najbardziej oczywista. I na tym należy zawsze bazować. Niejedna osoba docenia solidnych pracowników i jest gotowa dobrze ich wynagradzać. Hojne firmy mają dobrych, solidnych pracowników – taka jest prawidłowość wszędzie.

Dodaj komentarz