Ile zarabia stewardessa?

Stewardessa to bardzo trudny i wymagający zawód, który jednak cieszy się ostatnimi latami wyjątkową popularnością. Z pewnością jest to zawód ciekawy, w ramach którego można poznać wiele interesujących osób oraz wiele zobaczyć. Ponadto w przeciągu ostatnich kilkunastu koszty podróży samolotem obniżyły się, dzięki czemu przelot stał się dla przeciętnej osoby bardziej przystępną opcją, a co za tym idzie zapotrzebowanie na stewardessy i stewardów zwiększyło się. Z tego powodu zarobki w niektórych liniach zwiększyły się, ale również pojawiły się oferty pracy o zarobkach niższych niż dotychczas. Ile zarabia stewardessa dziś? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Kim jest stewardessa?

Zapewne wielu z nas zawód stewardessy kojarzy się z podawaniem przekąsek podczas lotu oraz zapowiadaniem startu i lądowania. W praktyce kompetencje stewardess są jednak znacznie szersze. Przede wszystkim stewardessy i stewardowie zapewniają bezpieczeństwo i komfort podczas lotu. Utrzymują kontakt z pilotem i przekazują informacje podróżującym. To do nich należy dbanie o niekiedy przestraszonych pasażerów. Muszą też radzić sobie z niegrzecznymi klientami. Ale sama kultura osobista nie wystarczy, aby zostać stewardessą – przede wszystkim liczy się umiejętność zachowania spokoju i zarządzania ludźmi w trakcie katastrofy. W razie wypadku to oni instruują pasażerów i organizują ewentualną ewakuację. Z związku z tym stewardessa nie tylko musi być uprzejma i znać języki, ale również być gotowa na sytuacje ekstremalne. Trzeba pamiętać, że każdy lot jest równoznaczny z podjęciem ryzyka, nawet jeśli minimalnego. To właśnie od tego ile pracownik lata, zależy przede wszystkim jego pensja. Ponadto to należy mieć na uwadze, że w tym zawodzie spędza się wiele czasu poza domem.

Ile zarabia stewardessa – rodzaje umów

W zawodzie stewardessy przyjęło się, że zatrudnia się na dwa rodzaje umów – etat lub umowa typu B2B. W przypadku tej drugiej istnieje w niej kilka typów wypłat, które stosuje pracodawca w zależności od nakładu pracy w danym miesiącu. Każdej stewardessie przysługuje podstawowe wynagrodzenie, którego wysokość nie zależy od tego, ile wylatała w danym miesiącu. Oznacza to, że nawet jeżeli nie odbędzie żadnego lotu, to i tak dostanie wypłatę. Zazwyczaj jednak w tego typu umowę wpisane jest tzw. pensum, czyli inaczej liczba godzin za którą pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia. Zatem jeżeli w umowie B2B jest określone pensum, wynoszące 40 godzin, a stewardessa spędzi w samolocie mniej, to dostanie jedynie wynagrodzenie podstawowe. Wysokość takiego wynagrodzenia to na ogół 3400 zł. Z drugiej strony za każdą nadprogramową godzinę spędzoną w powietrzu, otrzymuje się również wypłatę (ok. 50 zł za godzinę). W przypadku naliczenia tzw. nalotu pensja stewardessy może zwiększyć się nawet dwukrotnie, chociaż zazwyczaj oscyluje w okolicach 5000 zł. Umowa typu B2B jest bardziej opłacalna niż etatowa, ale wymaga założenia własnej działalności gospodarczej. Ponadto w przypadku tego typu umowy nie przysługują płatne urlopy, świadczenia chorobowe za zwolnienia lekarskie czy chociażby te przyznawane w czasie ciąży.

Umowy etatowe są statystycznie mniej opłacalne finansowo niż B2B. Zazwyczaj pensja w tym przypadku wynosi do 3 500 zł brutto za 45 godzin latania. Podobnie jak w przypadku B2B, tutaj też istnieje możliwość wyrobienia nalotu, ale z reguły nie może on przekraczać kilkunastu godzin. Zatem pensja pracownika etatowego waha się od 3000 do 4000 zł. Oczywiście pracownik etatowy może liczyć na wszelkie świadczenia chorobowe oraz przysługują mu płatne urlopy.

Inne uwarunkowania

Oczywiście nie wszystko zależy od typu umowy. W tym zawodzie liczy się głównie doświadczenie i to od niego przede wszystkim uzależnione są zarobki. Świeżo zatrudniona stewardessa musi się liczyć z tym, że na początku będzie zarabiać nawet o 1/4 mniej niż jej starsi stażem współpracownicy. Z drugiej strony bardzo doświadczony pracownik zarabia również średnio o 1/4 więcej. Drugą ważną zależnością jest to, dla jakiej frimy pracuje. Naturalnie typowo budżetowe linie oferują mniejsze zarobki. W przypadku Wizzar pensja zwykle nie przekracza 4500 zł brutto. Nieco lepiej płaci Ryanari, gdzie zarobić można nawet ok. 7000 zł (głównie dzięki możliwości zatrudnienia w formie B2B). Najlepiej płacą linie z Bliskiego Wschodu. Tam początkujący pracownik zarabia 6000 zł, natomiast bardziej doświadczeni mogą liczyć na zarobki pokroju 11000 zł. Niektóre linie oferują również dodatki za znajomość wielu języków obcych. Np. w EasyJet otrzymuje się takie dodatki za znajomość każdego dodatkowego języka, ale wymagany jest język angielski i francuski.

Dodaj komentarz