Czego może dotyczyć umowa IT i komu zlecić jej stworzenie?

Czego może dotyczyć umowa IT i komu zlecić jej stworzenie?

Branża IT z roku na rok rośnie w wartości, a zapotrzebowanie na oferowane przez nią usługi pojawia się w niemal wszystkich innych branżach. Bardzo wiele firm nie posiada wewnętrznych działów informatycznych, w związku z tym decyduje się sięgać po usługi zewnętrznych przedsiębiorstw. Wykonanie usługi powinno jednak poprzedzić zawarcie umowy w tym zakresie, tak, aby nie było żadnych wątpliwości co do zakresu zlecenia i innych podstawowych kwestii.

Tego typu umowy nazywa się potocznie umowami IT, natomiast oczywiście w kodeksie cywilnym takie pojęcie, jak umowa IT nie występuje – jest to nazwa przyjęta przez branżę. Poniżej przedstawimy kilka najczęściej spotykanych przykładów na to, jak tego typu umowy mogą wyglądać w praktyce. Zapraszamy!

Jakie są najczęściej spotykane umowy IT?

Powszechną praktyką jest obecnie tworzenie przez różnego rodzaju firmy, czy to z branży e-commerce, czy usługowe, czy jeszcze inne, aplikacji mobilnych. Umowa o stworzenie aplikacji jest w związku z tym wykorzystywana bardzo często (niekiedy przy okazji takiej umowy zawierana jest osobno także umowa o przekazanie praw autorskich do rzeczonej aplikacji, natomiast można też zawrzeć wszystko w jednym dokumencie).

Inne popularne rozwiązania obejmują umowy o stworzenie strony internetowej bądź pozycjonowanie jej, a także o świadczenie usług informatycznych (np. support). Do umów IT można zaliczyć umowy związane nie z oprogramowaniem, a bezpośrednio sprzętem komputerowym, np. dotyczące jego dostarczenia lub serwisowania.

Należy zaznaczyć, że to, iż jakaś umowa nie została tutaj wymieniona, nie oznacza, że nie można jej stworzyć lub nie istnieje. Polskie prawo przyjęło zasadę swobody umów, zgodnie z którą (z pewnymi wyjątkami) strony umowy mogą uregulować stosunki między sobą w dowolny sposób, a więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć umowę także o świadczenie innego typu usług.

Umowę IT powinien przygotować ekspert z doświadczeniem w branży

Z uwagi na złożone aspekty techniczne, umowy IT mogą być bardziej czasochłonne i skomplikowane w przygotowaniu niż chociażby klasyczne umowy sprzedaży towaru czy świadczenia prostych usług. Stąd też najlepiej, aby opracowywał je nie dość, że prawnik, to jeszcze taki, który ma doświadczenie w przygotowywaniu dokumentów dla tej konkretnej branży.

Dzięki temu doskonale będzie on wiedział, jakie postanowienia powinny być zawarte w umowie, aby zabezpieczyć interesy klienta, niezależnie od tego, czy reprezentuje stronę, dla której usługi IT mają być wykonywane, czy stronę te usługi świadczącą (np. software house).

Dodaj komentarz