Co obecnie wpływa na większą produktywność pracowników?

Co obecnie wpływa na większą produktywność pracowników?

Jak lepiej wykorzystywać czas spędzony w/na pracy? Jak zwiększyć efektywność pracowników i jednocześnie ograniczać koszty? Wystarczy spojrzeć w kierunku technologii mobilnych. Badania pokazują, że korzystanie z urządzeń przenośnych w pozytywny sposób przekłada się na wydajność w pracy, zmniejszenie nakładów pracodawcy i zadowolenie pracowników. Na zachodzie już poznano się na ogromnych możliwościach jakie dają smartfony i tablety. U nas jeszcze nie do końca. Dlatego postaram przyjrzeć się kilku danym i wyciągnąć z nich wnioski.

Warto zacząć od stwierdzenia, że aż 32% pracowników na świecie korzysta codziennie z więcej niż jednego urządzenia przenośnego w czasie pracy. Co więcej, 3 na 5 zatrudnionych uważa, że nie potrzebuje przebywać w biurze, aby być produktywnym. Wraz z tym oświadczeniem naturalne jest stwierdzenie, że coraz bardziej popularne staje się zjawisko pracy zdalnej. I tu oprócz laptopów, nieocenione stają się urządzenia mobilne tj. smartfony i tablety.

Dlaczego pracodawca miałby nam zafundować tablet lub smartfona? W skrócie: mobilność = większa produktywność, a co za tym idzie: inwestycja w przenośny sprzęt dla pracowników = korzyść dla pracodawcy.

Nie wierz słowom i zobacz twarde dane:

1. 87% managerów raportuje wzrost swojej produktywności od 5 do 25% dzięki wykorzystaniu urządzeń mobilnych.

2. Okazuje się, że będąc w biurze nasza wydajność nie jest na optymalnym poziomie. Według raportu Remote Workforce 40 godzin spędzonych w biurze równa się… 25 godzinom spędzonym w domu (w kontekście efektywności pracy).

3. Skoro już jesteśmy przy zdalnej pracy. Okazuje się, że redukuje ona przypadki absencji. Średnio o 3,1% w skali światowej (co daje około 60 godzin na pracownika w skali roku!) i aż o 8,5% w Wielkiej Brytanii (widocznie naród ten ma awersję do pracy stacjonarnej…).

4. 75% pracodawców podaje, że pracownicy w ich firmach przychodzą do pracy zestresowani, ze względu na konieczność codziennych dojazdów. Czyli brak konieczności dojeżdżania =  mniejszy stres = większe skupienie na pracy.

5. 65% pracowników uważa, że kwestia elastycznych godzin pracy lepiej pozytywnie na proces rekrutacji i lojalności zatrudnionych.

6. Zdalny pracownik średnio pracuje dłużej o 11% (czyli ponad 17 godzin miesięcznie przy 8-godzinnym trybie pracy, 5 dni w tygodniu).

7. Firmy takie jak Sun Microsystems, Cisco Systems czy IBM są w stanie oszczędzić ok. 50 milionów dolarów rocznie (do 50%) na wydatkach związanych z utrzymaniem biur, ze względu na fakt umożliwienia pracownikom zdalnej pracy. Oszczędza się np. na: ogrzewaniu, klimatyzacji, energii elektrycznej, miejscach parkingowych itp.

8. 78% osób posiadających smartfony używa ich do sprawdzania poczty. Pracownik korzystający z urządzenia mobilnego będzie (prawie) zawsze na czasie ze swoją korespondencją.

9. 95% mobilnych pracowników stwierdziło, że ich produktywność dramatycznie spada kiedy nie mają dostępu do Internetu – sam laptop nie wystarcza jeśli w pobliżu nie ma otwartej sieci wifi. Dlatego ważny jest dostęp do mobilnego Internetu.

10. Według Gartnera w 2016 roku 2/3 mobilnych pracowników będzie posiadało smartfona, natomiast 40% pracy będzie wykonywane zdalnie. Inwestycje w nowe technologie wydają się być nieuniknione.

Wnioski? Bardzo proste:

– firmy żeby zyskać przewagę na rynku lub co najmniej nie zostać w tyle, muszą inwestować w nowe technologie. Badania wskazują, że praca zdalna pozytywnie wpływa na produktywność, dlatego inwestycja w urządzenia mobilne po prostu się zwraca

– młode pokolenia pracowników przyzwyczajone są do nowych technologii. Umieją i chcą z niej korzystać. Zabronienie jej wykorzystywania nie jest praktycznie możliwe (a na pewno nie jest opłacalne), a pasywność w tej kwestii odstrasza młodych, zdolnych i ambitnych pracowników. Dlatego dobrym ruchem jest wspieranie korzystania z nowoczesnych gadgetów (zobacz poprzedni post o BYOB)

– tempo pracy w XXI wieku jest wysokie, dlatego szalenie liczy się elastyczność. Stacjonarna praca w biurze staje się przeżytkiem i nie zapewnia optymalnej wydajności. Dlatego warto umożliwić zdalną pracę, choćby 1-2 dni w tygodniu (a tę można zagwarantować dzięki inwestycji w urządzenia mobilne)

– wydatek poniesiony na urządzenia mobilne zwraca się nie tylko ze względu na wyższą produktywność pracowników. Pod uwagę należy wziąć również koszty związane z utrzymaniem biura (np. hektolitrów kawy wypijanych przez pracowników :))

Oczywiście zdalna praca w niektórych zawodach ma większy sens niż w innych. Raczej nikt nie oczekuje od murarza, że wykona swoje zadanie na… tablecie. Niemniej jednak powyższe dane i wnioski przydatne będą szczególnie w zawodach związanych z praca przy biurku. Szczególnie, że jak się okazuje, odejście od biurka pozytywnie odbija się na produktywności.

Dodaj komentarz