Rottweiler szczeniak – odpowiedzialne i mądre wychowanie

Posiadanie szczeniaka niesie ze sobą wiele kłopotów, wynikających z potrzeb, jakie generuje szczenię. Szczególnie ważne jest zaspokajanie potrzeb w zakresie karmienia, opieki, poczucia bezpieczeństwa, zabawy oraz niezbędnego ruchu i świeżego powietrza. 

Rasa rottweilera jest szczególną dla każdego hodowcy, ponieważ wymaga od właścicieli dużej determinacji oraz cierpliwości odnośnie szkolenia i wychowania psa, które należy rozpocząć od pierwszych dni pobytu szczeniaka w nowym domu. Rasa zaliczana jest do najstarszych w historii, bo sięga czasów rzymskich. Psy charakteryzuje dążenie do dominacji, upór, ale też karność i umiejętność uczenia się.

Rottweiler szczeniak nie zapowiada swym wyglądem tak okazałej sylwetki, jaką osiąga w dorosłości. Niemniej jednak posiada już pewne typowe cechy charakteru, które należy kształtować w toku tresury, aby dobrze wychować psa. Szczeniaki tej rasy szybko się uczą, są chętne, żywe, zwykle aktywne. Jak każdy pies w okresie wzrostu wymaga specyficznego odżywiania. Ich żywienie po odstawieniu od mleka matki nie jest jednak skomplikowane, ponieważ psy mają bardzo dobry apetyt, smakuje im zarówno pożywienie naturalne jak i sucha karma.

Aby zaspokoić specyficzne potrzeby szczeniąt rottweilera należy zastosować się do następujących zasad. Karma dla szczeniąt, wybrana spośród dostępnych na rynku spożywczym produktów dla psów, bezwzględnie musi zaspokajać wszystkie potrzeby żywieniowe psa. Zaniedbania w tym okresie znacząco wpływają na przyszły rozwój psa. W karmie muszą znaleźć się podstawowe składniki: białko, mikroelementy, witaminy, a zwłaszcza wapń, którego niedobory u rottweilera ujemnie wpływają na zdrowie szczeniaka.

Szczenięta tej rasy rodzą się bez zębów. Wyżynają im się w okresie między 3 a 5 tygodniem życia. Najpierw wyrastają im zęby mleczne, a następnie siekacze, dopiero na końcu trzonowce. Jest to także szczególny moment w żywieniu psa. Mlecznych zębów było 28, a stałych jest 42. Taki rozrost wpływa na zapotrzebowanie wapń, białko i witaminy. Hodowcy zwiększają w tym okresie także dawki witaminy C, co wpływa dodatnio na ogólny rozwój psa. Nie bez znaczenia dla żywienia szczeniąt jest ich nadmierna aktywność oraz fizjonomia, czyli niewielka pojemność żołądka, co generuje potrzebę podawania częstych, ale małych posiłków. Zdarza się, że dzienna porcja dorastającego rottweilera szczeniaka przekracza dzienną dawkę dorosłego psa tej rasy. Należy to kontrolować już od najmłodszych lat, ponieważ psy mają tendencję do tycia, dlatego ważne jest aby otrzymywały dobrze zbilansowany pokarm.

Częstość karmienia jest niezwykle istotna w tym okresie życia. Zakłada się, że najbardziej optymalne jest spożywanie przez szczeniaki około 4 posiłków w ciągu doby. Ważne w żywieniu tej rasy jest nie podawanie smakołyków o wyraźnych smakach, gdyż prowadzi to do wybrzydzania i grymaszenia. Rottweiler szczeniak nie może mieć podawanej kaszy gryczanej, ani innych produktów gotowanych na klej, w tym mąki i soli, przypraw, ale też wieprzowiny, czy resztek ze stołu. W przypadku karmienia szczeniaka różnymi preparatami typu BoboVita, należy pamiętać o zawartym w nim cukrze.