Czy inwestowanie w sztukę jest opłacalne

Czy inwestowanie w sztukę jest opłacalne

Rynek sztuki rozwija się nieprzerwanie od początków XIX wieku. Poszerza swoje wpływy o coraz większą liczbę krajów. Codziennie dzieła sztuki są kupowane i sprzedawane, a także gorączkowo poszukiwane. To sprawia, że inwestowanie w sztukę jest coraz popularniejsze.

Inwestowanie w sztukę obejmuje bardzo wiele obszarów, handluje się bowiem nie tylko obrazami, ale także rzeźbami, antykami, grafikami i fotografiami. To, co pozytywnie wpływa na rozwój rynku sztuki to przede wszystkim chwiejność rynków finansowych. Wielu ludzi straciło wielkie sumy w obliczu kryzysów. Inwestowali w niezrozumiałe dla nich instrumenty. Dlatego na wartości zyskuje sztuka, gdyż jej dobra są namacalne, ich właściciele mogą poczuć prawdziwą wartość posiadanych dzieł. Po drugie, inwestorzy sztuki zwracają się ku przedmiotom, które są tożsame z ich zainteresowaniami, pokrywają się z ich hobby. Inwestując, powiększają jednocześnie swoje kolekcje. Inwestowanie staje się więc także przyjemnością.

Rozwój inwestycji w sztukę nastąpił oczywiście w dużym stopniu dzięki popularyzacji internetu. Pojawiły się nowe możliwości. Powstały internetowe domy aukcyjne, różne katalogi dzieł sztuki, ogromne bazy danych. Artyści zaczęli tworzyć swoje strony internetowe, na których prezentują swoje dokonania, otworzyły się kanały komunikacji pomiędzy artystami, a miłośnikami sztuki. Dziś każdy może dokonać zakupu największych arcydzieł we własnym domu. To wszystko razem ma niebagatelny wpływ na inwestowanie w sztukę.

Ten sposób pomnażania oszczędności wiąże się także niestety z pewnym ryzykiem. Szacowany minimalny czas inwestycji to 5 lat, ale najczęściej chodzi o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. To przekłada się na bardzo niska płynność inwestycji w dzieła sztuki, w porównaniu do rynków finansowych. Nie da się wycofać z inwestycji w ciągu kilku dni.

Inwestowanie w sztukę wymaga doskonałej znajomości danej dziedziny, także jest zalecane raczej dla pasjonatów. Od jakiegoś czasu jednak można także skorzystać z kupna pośredniego, tzn. możemy wykupić akcje spółek, które działają na rynku dzieł sztuki. Ich aktywa stanowią właśnie one. Można także podjąć współpracę z firmami, które inwestują w nieco bardziej znanych już artystów, lub bardzo dobrze rokujących młodych talentów. Jeżeli jest się miłośnikiem sztuki, to jednocześnie mamy szansę na osiągnięcie zysku i wsparcie ulubionego artysty.