Czy inwestowanie w surowce jest opłacalne

Czy inwestowanie w surowce jest opłacalne

Aktualna oferta rządu i banków, jeżeli chodzi o czerpanie zysków z własnych oszczędności nie rozpieszcza. Słabe oprocentowania obligacji skarbowych, lokat i kont oszczędnościowych sprawiają, że warto rozejrzeć się za innymi źródłami lokowania środków, np. inwestowanie w surowce.

Inwestowanie w surowce to zajęcie dla osób, które chcą osiągnąć większe zyski i jednocześnie nie boją się większego ryzyka, niż w przypadku bankowych i rządowych instrumentów. Jednocześnie uważa się, że inwestowanie w surowce np. złoto lub srebro jest bezpieczniejsze niż zakup akcji, czy walut. Gospodarki na świecie, wraz ze swoim rozwojem zgłaszają coraz większe zapotrzebowanie na surowce. Przy tego typu transakcjach eksperci zalecają jednocześnie dywersyfikację portfela. Polega to na zakupie więcej niż jednego surowca, w celu zabezpieczenia się przed stratami w wyniku nagłego załamania konkretnego rynku. Teoretycznie także takie działanie przynosi największe korzyści. Istnieje kilka sposobów na przeprowadzenie inwestycji w surowce. Przede wszystkim wyróżniamy trzy rodzaje surowców:

1. Szlachetne – złoto, srebro, platyna
2. Dobra nietrwałe – pszenica, mleko, pieprz
3. Surowce energetyczne – ropa, węgiel

Możliwości jest zatem sporo. Najpopularniejsze jednak jest inwestowanie w metale szlachetne (złoto, srebro) i surowce energetyczne. Najprościej jest je po prostu kupić. W przypadku złota nabywa się sztabki, czy monety. Trzeba jednak nieco zastanowić się nad ich źródłem. Te sprzedawane przez NBP mają większą wartość kolekcjonerską, niż inwestycyjną. Jeżeli chcemy zarobić, lepiej zdecydować się na firmy, których specjalizacją jest inwestowanie w metale szlachetne. Punkty sprzedaży oferuje Mennica Polska, a także Mennica Wrocławska. Można w nich kupić sztabki złota o wadze nawet 1 kg.

Jeżeli chcemy zainwestować w złoto lub srebro, to nie ma większego problemu z przechowaniem kilku sztabek w domu. Problem pojawia się, kiedy trzeba przechować kilka ton węgla. Rozwiązaniem tego problemu jest inwestowanie w instrumenty związane z rynkiem surowców. Jeżeli drożeją surowce, to tak samo dzieje się z akcjami spółek związanych z branżą. Najpopularniejszą metodą na inwestycje w surowce jest jednak wykupywanie uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, zajmujących się transakcjami na rynku surowców.