Profil zaufany alternatywą dla podpisu elektronicznego

Profil zaufany alternatywą dla podpisu elektronicznego

Każdy, kto kiedykolwiek musiał załatwić coś w urzędzie zgodzi się że czekanie w długich kolejkach jest niezwykle irytujące a do tego tażke czasochłonne. Na codzień mamy bardzo niewiele czasu do stracenia, żąglując obowiązki domowe z wymogami stawianymi przez naszego pracodawcę. Jeśli jest zatem szansa uniknięcia bezcelowego stania w kolejkach, aby na przykład złożyć pojedynczą deklarację, dlaczego by z niej nie skorzystać?

Wszystkie osoby, które pragną przekazywać do urzędów deklaracje metodą elektroniczną, mogą obecnie skorzystać z oferty platformy ePUAP. Zapenia ona założenie tzw. profilu zaufanego.

Żeby skorzystać z platformy ePUAP musimy fizycznie udać się do urzędu

Niestety, co jest dość ironiczne, aby móc korzystać z tej opcji musimy udać się najpierw do urzędu w celu potwierdzenia zarejestrowanych danych. Ewentualnie skorzystać z naszego podpisu elektronicznego w celu potwierdzenia tych danych, ale w sumie po co nam profil zaufany skoro już mamy podpis elektroniczny? Może jedynie po to, że podpis elektroniczny wymaga od nas użycia specjalnego użądzenia, ale z drugiej strony dzięki temu jest bezpieczniejszy i bardziej zaufany.

Potwierdzenia danych możemy dokonać w jednym z punktów, których pełną liste znajdziemy na stronie www.epuap.gov.pl. Wśród tych punków znaleźć można między innymi placówki ZUS, urzędy skarbowe i także Konsulaty Gerneralne Rzeczypospolitej Polskiej (gdy znajdujemy się za granicą). Nie ma potrzeby dokonywania identyfikacji lokalnie w najbliższym punkcie odpowiadającym miejscu zamieszkania.