Kredyt na samochód

Kredyt na samochód

Samochód od dawna nie jest luksusem, na który stać nieliczne osoby. Obecnie większość z nas posiada własne auto. Jednak wygospodarować odpowiednią sumę pieniędzy na nowe cztery kółka nie jest tak łatwo. Dlatego naprzeciw naszym potrzebom wychodzą banki, które proponują kredyt samochodowy. Można zakupić używane auto od osoby prywatnej lub nowe z salonu. Banki oferują rozmaite propozycje, dzięki którym można zaspokoić swoje potrzeby, ale także marzenia.

Dzięki Internetowi możemy wykorzystać kredyt online. Bez wychodzenia z domu można załatwić większość formalności. Przed podjęciem decyzji, z którego banku wziąć pożyczkę, należy określić jaki będzie wkład własny. Nie trzeba starać się o całą kwotę, jeśli część z niej mamy już w gotówce. Warto dokładnie przemyśleć ile rat chcemy spłacać i jaką będą one miały wysokość. Okres spłacania kredytu samochodowego wynosi zwykle od 6 do 96 miesięcy.

Cena raty uzależniona będzie od odsetek. Oprocentowanie jest z góry narzucane przez bank, ale można też indywidualnie dopasować je do własnych potrzeb. Należy jednak pamiętać, że im dłuższy czas na spłacanie, tym jest więcej rat, ale także jest wyższe oprocentowanie. Raty mogą być stałe lub malejące. Te ostatnie są bardziej trakcyjne, zakładając, że na początku będziemy mieć pieniądze na zapłacenie większych kwot. Waluta, w której zaciągany jest kredyt może mieć w przeciągu okresu kredytowania różną wartość, dlatego przy obliczaniu sumy trzeba wziąć pod uwagę ewentualne zmiany kursów.

Oprocentowanie może być stałe lub zmienne. Przy stałym mamy pewność, że gdy Rada Polityki Pieniężnej podniesie oprocentowanie kredytów, wysokość naszych rat na pewno się nie zmieni. Jednak gdy w przypadku oprocentowania zmiennego nastąpi obniżka stóp, wtedy kredytobiorca płaci niższe raty.

Ważną rzeczą przed podpisaniem umowy z bankiem jest także sprawdzenie prowizji, która pobierana jest za kredyt czy ubezpieczenie. Jest to istotny punkt przygotowań, gdyż niektóre placówki pobierają nawet kilka procent sumy całego kredytu. Warto znaleźć bank, w którym wcześniejsza spłata kredytu będzie wiązała się z anulowaniem reszty odsetek.