Różnica pomiędzy kredytem a leasingiem jest dosyć znaczna. Dla przykładu kupując samochód na kredyt po spłaceniu pożyczki jest on całkowicie naszą własnością. Natomiast w przypadku leasingu wykupujemy jedynie prawa do korzystania z pojazdu i jeśli umowa zawarta jest na okres jednego roku to po tym czasie musimy go zwrócić. Oferta leasingowa jest o wiele bardziej przyjazna dla klienta niż kredytowa, gdyż zawiera mniej zawiłości procedur, a co więcej łatwiej i szybciej przebrnąć przez wszystkie formalności, jednakże wiele osób nie chce płacić za przedmiot, który nie jest ich własnością , a jest jenadynie pożyczony na jakiś czas. Ponadto w przeciwieństwie do banków leasingowcy dużo chętnie akceptują formy zatrudnienia takie jak umowę o dzieło czy pracę na zlecenie w przypadku sprawdzania naszej wypłacalności.
Ułatwia to sprawę zwłaszcza ludziom młodym oraz freelancerom, którzy najczęściej wybierają taką formę zatrudnienia. Wymagane są od nas jedynie dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość oraz zaświadczenie o dochodach. Plusem jest także to, że w przypadku jakichkolwiek problemów umowę leasingową można zerwać,natomiast raty kredytu pozostają i bez względu na naszą sytuację materialną musimy go spłacać, pod tym względem leasing jest dużo bardziej bezpieczny i komfortowy dla klienta.
Z drugiej strony jednak są też minusy, takie jak to, że ciągle musimy dbać o przedmiot, który niebawem przejdzie w posiadanie kogoś innego. Zatem w przypadku samochodu trzeba regularnie jeździć na przeglądy, a także mieć wykupiony pakiet ubezpieczeniowy.
Leasing jest opcją bardzo często wybieraną przez firmy, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi zakup odpowiednich maszyn lub innego sprzętu. Opłaca się to ze względu na dużo niższe koszty przy minimalnym wręcz ryzyku oraz uproszczonych formalnościach.