Ile zarabia kucharz?

Ile zarabia kucharz?

Mimo, że wciąż większa część Polaków gotuje jedzenie w domu, to ostatnimi czasy coraz większa jest ilość osób jadających gotowe produkty. W zależności od potrzeb i możliwości są to wyjścia do restauracji, które jednak w dobie pandemii mogą bywać utrudnione. W związku z tym, ludzie przestawili się na jedzenie na wynos. Mogą to być albo pojedyncze dania, które spożywane są na obiad, podwieczorek, czy też potrawa na jakąkolwiek inną porę dnie. Moda na dietę pudełkową również przybrała na sile, coraz więcej jest lokali gastronomicznych oferujących taką możliwość swoim klientom. Wszystko to możliwe jest dzięki osobom, które specjalizują się w sporządzaniu pożądanych potraw, a mowa tu o kucharzach.

Zawód kucharza powszechnie przez społeczeństwo uważany jest jako praca dające dość duże zarobki, ale też wielogodzinowy czas pracy o niestandardowych porach oraz w weekendy. Czy tak jest faktycznie? Sprawdźmy, ile czasu kucharz poświęca na wykonywanie swojej pracy i z jakimi wiąże się ta praca zarobkami.

ile zarabia kucharz

Zawód kucharz – z czym się to wiąże?

Praca w kuchni, którą wykonuje kucharz, to ogólnie przedstawiając dwa podstawowe punkty związane z powierzonymi mu obowiązkami. Do podstawowych obowiązków należy:

  • przygotowywanie potraw dla klientów lokalu,
  • dbanie o czystość i porządek w miejscu pracy (zamiatanie, zmywanie, sprzątanie naczyń i akcesoriów kuchennych.

Jednak zagłębiając się w szczegóły pracy kucharza, wykonywaną przez niego pracę można zdefiniować jako – sporządzanie, według ustalonych norm, przepisów i receptur kulinarnych, różnych potraw, ciast, napojów, a także deserów z dostępnych surowców i produktów spożywczych, w pomieszczeniach produkcyjnych zakładów gastronomicznych oraz przedsiębiorstw zajmujących się produkcją wyrobów, bądź też półproduktów kulinarnych.

Ponadto, do zadań kucharza mogą należeć dodatkowe obowiązki. Wśród takich wymagań wymienić można:

  • planowanie jadłospisu,
  • opracowanie receptury potraw,
  • przygotowanie zamówień,
  • przygotowanie półproduktów służących i umożliwiających późniejsze realizowanie pozycji znajdujących się menu danej restauracji,
  • mycie, krojenie, mieszanie.

Praca w kuchni, wiąże się dla kucharza z różnego rodzaju występującymi w tym środowisku pracy zagrożeniami. Związane są one z następującymi czynnikami:

  • czynniki mogące powodować wypadki – gorące powierzchni i produkty, stres związany z koniecznością przygotowania idealnego dania w jakim najkrótszym czasie, śliskie mokre powierzchnie, ewentualne pożary, bądź porażenie prądem;
  • czynniki fizyczne – ostre przedmioty niezbędne do wykonywanej pracy, hałas;
  • czynniki chemiczne i pyły – wysoka temperatura, kontakt ze środkami do dezynfekcji powierzchni i akcesoriów kuchennych;
  • czynniki biologiczne – związane z występowaniem mikroorganizmów zwłaszcza podczas pracy przy surowym mięsie.

Ile godzin pracują kucharze?

Decydując się na pracę w branży gastronomicznej, ludzie wykonujący zawód kucharza zdają sobie sprawę, że podejmują się pracy, która nie zajmuje im raczej ośmiu godzin dziennie. Związane jest z resztą ściśle z zarobkami, których mogą spodziewać się fachowcy w tej branży.

Proporcjonalnie do stopnia dyspozycyjności oraz pracy w niestandardowych godzinach, czyli wieczornych nawet nocnych oraz w weekendy rośną możliwości poziomu zarobków. W okresach, kiedy jest popyt na usługi restauracyjne, miesięcznie kucharze mogą przepracować nawet około 220 do 260 godzin, a w skrajnych przypadkach osiągnąć nawet pułap wypracowanych 300 godzin w miesiącu kalendarzowym. Przekłada się to na dzienną pracę po 12 godzin, a nawet czasem do 15 przepracowanych godzin na dobę.

ile zarabia kucharz

Zarobki kucharza – co ma wpływ na jego pensję?

Wspomniana wcześniej dyspozycyjność jest oczywiście jednym z czynników, które wpływają na pensję kucharzy. Ilość godzin wypracowanych danym miesiącu również powodują wzrost sum pieniężnych, które przelewane są podczas wypłat na ich konta. Ale to nie jedynie informacje istotne, przy omawianiu zarobków kucharzy.

Wśród zmiennych, które determinują możliwości oczekiwanych zarobków przez kucharzy można wskazać takie elementy jak:

  • staż dotychczasowej pracy, gdzie pracował wcześniej kucharz i jakie ma związane z tym umiejętności i doświadczenia;
  • wykształcenie – jak wysokie kucharz ma kwalifikacje zawodowe związane z wykonywaną przez niego pracą, ukończone, szkoły, kursy i praktyki potwierdzone stosowną w tym celu dokumentacją;
  • wielkość firmy, w której kucharz jest zatrudniony – im większa restauracja, która obsługuje wielu klientów, tym szansa na wyższe zarobki, nagrody i premie, w tym również za wypracowane nadgodziny ponadnormatywne.
  • miasto, w którym kucharz pracuje – jak w niemal każdym zawodzie, im większe, bogatsze miasto, tym większa jest możliwość osiągnięcia wyższych zarobków.

Różnice między zarobkami osób pracujących jako kucharze sięgają nawet kilku tysięcy złotych.

Pensja kucharza, a więc jakich pieniędzy może oczekiwać

Zarobki kucharzy, jak zostało wskazane wyżej są mocno zróżnicowane, zależnie od sytuacji pracownika, jego doświadczenia, miejsce pracy i wielkości firmy. Stawka, której oczekiwać może kucharz według danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny to około 15,82 zł za każdą przepracowaną godzinę. To istotna informacja przede wszystkim dla tych kucharzy, którzy na swoim stanowisku pracy spędzili więcej czasu, niż przewiduje przeciętny etat w Polsce.

Zarobki w skali miesiąca wskazują, że kucharze zarabiają średnio 3970 złotych brutto miesięcznie. Pensje zróżnicowane są głownie między 3260 złotych brutto do nawet 4930 złotych brutto miesięcznie. 25% kucharzy zarabia poniżej wskazanej wartości, są to głównie osoby pracujące w małych lokalach, bądź początkujący pracownicy gastronomii nie mający w swoim cirriculum vitae dużego doświadczenia. Z drugiej strony drabinki, a więc zarobkami powyżej wskazanych widełek pochwalić się może również 25% pracowników tej branży. To osoby pracujące długo w swoim zawodzenie, w dużych restauracjach, które swoje lokalizacje mają w dużych aglomeracja miejskich oraz cieszą się dobrą opinią wśród potencjalnych klientów danego lokalu.

ile zarabia kucharz

Dodatkiem do pensji są też napiwki, które są najbardziej zróżnicowanym elementem tej pracy. Dobre, drogie restauracje przyciągające w swoje progi zamożniejszych klientów, mogą liczyć na napiwki o wyższej wartości, natomiast lokale mniejsze, urzędujące w małych miejscowościach to dużo mniejsze kwoty oraz występujące znacznie rzadziej. Na napiwki nie mogą niestety liczyć osoby pracujące w kuchni, gdzie firmy specjalizują się w realizacji zamówień na przykład diet pudełkowych.

Na jakie dodatkowe benefity mogą liczyć osoby specjalizujące się w pracy kucharza? Najczęściej jest to możliwość skorzystania z możliwości otrzymania dofinansowania do posiłków, zniżki na produkty i artykuły firmowe oraz skorzystania z oferty ubezpieczenia na życie i NNW. Coraz większa ilość ofert zawiera też szansę na wyrobienie kart uprawniających do wejść na siłownie, baseny i innych podobnych miejsca za niewielką opłatą ponoszoną przez pracownika. Niektóre restauracje proponują też darmowe wyżywienie dla swoich kucharzy podczas pracy.

Co ciekawe, w branży gastronomicznej przeważnie pracują mężczyźni, gdyż badania pokazują, że jest ich aż 66% do 34%, które stanowią na stanowisku kucharza kobiety.

Kucharze pracujący na statkach są osobnym niemal elementem, jeżeli chodzi o pensje. Ich zarobki sięgają nawet 25 tysięcy złotych miesięcznie. Jednak, jak wiadomo nie jest to tradycyjna praca, wiąże się z rozłąką z rodziną na wiele dni lub nawet tygodni, czy miesięcy. Nie jest to więc rozwiązanie dla każdego.

Zarobki szefa kuchni

Szef kuchni to osoba, która odpowiada za podległych mu kucharzy oraz za jakość pracy całej kuchni, a więc przede wszystkim za jakoś opuszczających kuchnię na rzecz gości lokalu potraw. To sprawia, że osoby zatrudnione na tym stanowisku muszą mieć ogromne doświadczenie w tej branży, umiejętności oraz oczywiście odpowiednie podeście do pracujących w kuchni ludzi. Szefowie kuchni cieszą się oczywiście w związku z tym wyższymi zarobkami od pracujących pod ich skrzydłami kucharzy. Ich zarobki to kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Najlepsi, najbardziej poważani szefowie kuchni to zarobki rzędu nawet 20 tysięcy złotych miesięcznie.

Praca w kuchni to zajęcie dla pasjonata gotowania. Osoby, które na siłę szkolą się w tym kierunku, szybko mogą być znużone jej rytmem, tempem pracy i dbałością o każdy szczegół w przygotowaniu potraw. Jednak ludzie, którzy to lubią z jednej strony mogą zdobyć satysfakcjonującą pracę, a z drugiej osiągnąć niezłe zarobki.

Dodaj komentarz