Zaplanuj start swojej firmy!

Zaplanuj start swojej firmy!

Zdecydowałeś się na rozpoczęcie działalności gospodarczej?

Brawo! To znak, że chcesz wziąć los we własne ręce i samodzielnie nim sterować. Zanim jednak zarejestrujesz działalność dobrze zaplanuj wszystkie sprawy związane również z późniejszym okresem rozwoju firmy.

Jaka działalność?

Jako przedsiębiorca, będziesz miał do wyboru kilka form opodatkowania. Zastanów się nad wyborem odpowiedniej formy jeszcze przed rejestracją firmy. Wybierz taką, która pozwoli Ci płacić jak najniższe podatki. Pamiętaj, że nie będziesz mógł jej zmienić w dowolnym momencie! Przy rejestracji, oprócz wskazania formy opodatkowania, będziesz musiał także określić sposób płacenia zaliczek na podatek (miesięcznie albo kwartalnie). Od wyboru opodatkowania będzie również zależeć rodzaj księgowości Twojej firmy.

Rejestracja firmy

We wniosku o rejestrację firmy musisz  też wpisać konkretną datę rozpoczęcia działalności (może być ona późniejsza niż dzień, w którym składasz wniosek). Zarejestruj firmę wtedy, gdy będziesz miał odpowiednie środki na jej prowadzenie, wyposażone biuro i plan działalności Twojej firmy. Pamiętaj, że wraz z rejestracją przejmujesz obowiązki przedsiębiorcy dotyczące m.in. opłacania składek ZUS. Jeśli korzystasz z ulgi ZUS na start i np. założysz firmę na początku miesiąca, od tego momentu zacznie się liczyć okres 6 miesięcy bez składek ZUS na ubezpieczenia społeczne. Jeśli jednak zarejestrujesz działalność w połowie miesiąca, to termin 6 miesięcznej ulgi zacznie płynąć dopiero od następnego, pełnego miesiąca – warto o tym pamiętać!

Zaplanuj start swojej firmy!

Równie ważna jest nazwa firmy. Powinna być ona prosta i łatwa do zapamiętania. W przypadku najprostszych rodzajów działalności, nazwa musi zawierać Twoje imię i nazwisko. Przed rejestracją możesz sprawdzić np. w internecie, czy ktoś już nie korzysta z podobnej nazwy.

Przy rejestracji firmy musisz też zgłosić, jakiego rodzaju działalność będziesz prowadził. We wniosku rejestracyjnym wpisujesz tzw. kod PKD, czyli rodzaj działalności. Od tego będzie zależeć m.in. sposób opodatkowania oraz inne obowiązki (np. posiadanie kasy fiskalnej). Dobrze byłoby, gdybyś prędzej zapoznał się z tym tematem i jeszcze przed rejestracją na  spokojnie przeanalizował kody PKD i wybrał odpowiedni dla swojej firmy.

Nie zapomnij o firmowym koncie

Warto pomyśleć również o oddzielnym koncie firmowym w banku. Możesz oczywiście używać prywatnego konta, ale oddzielne konto dla firmy jest znacznie wygodniejsze. Niektóre banki pozwalają zakładać konto firmowe przed rejestracją firmy. W innych będziesz mógł to zrobić dopiero po rejestracji. Zapoznaj się prędzej z ofertami.

Dodaj komentarz