Różne typy kredytów dla firm – który wybrać? 

Różne typy kredytów dla firm – który wybrać? 

Inwestycyjny, obrotowy, a może technologiczny? Banki oferują różne typy kredytów dla firm. Czy warto się na nie decydować? Błędne jest myślenie, że kredyty biorą tylko firmy, które mają kłopoty finansowe. Dodatkowe pieniądze oczywiście mogą rozwiązać nasze problemy, ale mogą także działać jako środek zapobiegawczy. Jakie są rodzaje kredytów dla firm? 

Kredyty dla firm: kredyt inwestycyjny 

Na rynku dostępne są różne typy kredytów dla firm. Niektóre bardziej popularne od innych i taki właśnie jest kredyt inwestycyjny. Jak sama nazwa wskazuje, kredyt inwestycyjny, możesz przeznaczyć na inwestycje niezbędne dla rozwoju firmy. Dzięki temu firma może się powiększać i umacniać swoją pozycję na rynku. Pieniądze z kredytu inwestycyjnego możesz przeznaczyć na zakup potrzebnego sprzętu, samochodu służbowego, a nawet licencji czy papierów wartościowych. 

Kredyt inwestycyjny jest zobowiązaniem długoterminowym. Dlatego też ta opcja najczęściej jest dostępna dla firm, które już mają ugruntowaną pozycję na rynku. Inwestycja bardzo często musi być zabezpieczona wkładem własnym. Maksymalny okres spłaty wynosi 60 miesięcy, a okres wykorzystania może trwać maksymalnie do terminu zakończenia inwestycji. 

Kredyty dla firm: kredyt obrotowy 

Rozwiązaniem, które pozwala na utrzymanie płynności finansowej w firmie, jest kredyt obrotowy. Pieniądze te możesz przeznaczyć na bieżące wydatki, takie jak wypłaty pracowników czy opłaty administracyjne. To szczególnie korzystne rozwiązanie dla działalności, które muszą czekać na zapłaty od kontrahentów. Jednak i tutaj również występuje pewne ograniczenie. Kredyt obrotowy mogą uzyskać firmy, które istnieją na rynku przynajmniej od 12 miesięcy.

Kredyt obrotowy udzielany jest na podstawie zdolności kredytowej. Może mieć formę jednorazowej pożyczki lub odnawialnej. Ta opcja będzie zależeć od tego, jaką umowę podpiszemy z bankiem. 

Kredyty dla firm: kredyt technologiczny 

Bardzo podobnym rozwiązaniem do kredytu inwestycyjnego jest kredyt technologiczny. Również jest związany z inwestycją, jednak pozwala na zakup rzeczy ściśle powiązanych z nowymi technologiami. Mogą być to na przykład oprogramowania lub inne rozwiązania technologiczne, które przyczynią się do rozwoju firmy i wzmocnienia jej pozycji na rynku.

Dużą zaletą kredytu technologicznego jest forma jego spłacania. W zależności od konkretnego projektu możemy ubiegać się o pokrycie spłaty ze środków Funduszu Kredytu Technologicznego. Maksymalna dotacja może wynosić nawet 75 proc. inwestycji.  

Dodaj komentarz