Jak stworzyć stronę internetową – zacząć od zera czy skorzystać z gotowego silnika?

Jak stworzyć stronę internetową – zacząć od zera czy skorzystać z gotowego silnika?

Nowa strona internetowa

Mogłoby się wydawać, że strony internetowe pisane całkowicie od zera to już przeszłość. Okazuje się, że wcale tak nie jest. Warto jednak pamiętać, że ręczne aktualizowanie w kodzie jest po prostu niewygodne i pracochłonne. W ten sposób możesz stworzyć statyczną stronę, na której nie planujesz regularnych aktualizacji (albo planujesz je bardzo rzadko) – skoro nie musisz codziennie tracić czasu na aktualizacje w kodzie to rzeczywiście możesz pokusić się o ten sposób. Tutaj idealnie sprawdzą się proste wizytówki, portfolio czy strony z krótkimi ofertami. Jednak w przypadku całej reszty tworzenie strony od zera będzie po prostu niepraktyczne.

Jak stworzyć stronę internetową – zacząć od zera czy skorzystać z gotowego silnika?

Osoby zainteresowane większym pakietem rozwiązań powinny zainteresować się czymś bardziej rozbudowanym. W takiej sytuacji warto skorzystać z innej opcji na własnym serwerze. Chodzi o jeden ze sprawdzonych silników, czyli tzw. CMS (ang. Content Management System) — czyli po prostu systemów zarządzania treściami. Pozwalają one w wygodny sposób zarządzać zawartością serwisu, rozbudowywać go i dodawać kolejne elementy bez konieczności zaglądania do kodu strony. Wszystko odbywa się w prostej i czytelnej formie, w której techniczne aspekty schodzą na dalszy plan, a użytkownicy dobrze przygotowanej strony muszą skupić się wyłącznie na jej treści.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że w przypadku tworzenia własnego designu i dostosowywania go do potrzeb silnika, potrzebna będzie dużo większa wiedza, niż przy prostych, samodzielnie aktualizowanych, stronach.

Na szczęście z pomocą przychodzą nam tutaj zestawy gotowych skórek, których dla najpopularniejszych rozwiązań nie brakuje. Zarówno tych darmowych, które w dużym stopniu możemy przystosować do własnych potrzeb (zmieniając grafiki, kolory itd.), jak i tych do których dostęp możemy wykupić za stosunkowo niewielkie pieniądze – niewielkie, oczywiście, z porównaniem do kosztów, które musielibyśmy ponieść korzystając z usług profesjonalistów. Do najpopularniejszych systemów CMS dostępnych za darmo należą m.in. WordPress, Drupal i Joomla!

Jeżeli zdecydujesz się na stworzenie własnej witryny na wykupionym wcześniej serwerze, to w sieci znajdziesz wiele rozmaitych poradników, których autorzy pomagają od podstaw zgłębić temat – skoro wszystko kręci się wokół sieci, to właśnie tam znajdziesz również pomoc. Należy też pamiętać, że korzystając z własnych rozwiązań masz pełen dostęp do strony WWW, jej kodu, reklam które zamieszczasz itp. – bez wątpienia jest to duży atut!

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz