Co warto wiedzieć o kredycie samochodowym?

Co warto wiedzieć o kredycie samochodowym?

Wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić swojego codziennego funkcjonowania bez własnego samochodu. Zakup auta to jednak spory wydatek i tak naprawdę mało kto może zrobić to za gotówkę. Rozwiązaniem okazuje się być kredyt samochodowy, który w swojej ofercie ma większość banków.

Zobowiązanie o charakterze celowym

Kredyt samochodowy to kredyt celowy. Oznacza to, że pozyskane z niego pieniądze możemy przeznaczyć wyłącznie na zakup pojazdu. Co ciekawe, nie musi to być tylko samochód. Kredyt ten pozwala na sfinansowanie zakupu również kampera, traktora, przyczepy, skutera, motocykla, a nawet quada. Kredyt samochodowy jest kredytem, na który mogą zdecydować się zarówno klienci indywidualny, jak i firmy oraz przedsiębiorstwa. Co ciekawe, taka pożyczka dostępna jest nie tylko w banku. Swoją ofertę mają również dealerzy samochodowi. Warto pamiętać, że nierzadko to ci drudzy proponują dużo bardziej atrakcyjne kredyty. Zanim więc podpiszemy umowę z bankiem warto sprawdzić jak wygląda oferta w różnych salonach samochodowych.

Na jaki kredyt samochodowy można postawić?

Obecnie dostępnych jest kilka rodzajów kredytów samochodowych. Klienci mają do wyboru kredyt:

  • standardowy;
  • jednoratowy;
  • balonowy.

Ten standardowy wybierany jest oczywiście najczęściej. Niczym nie różni się on od klasycznych kredytów gotówkowych. Decydując się na niego, co miesiąc będziemy musieli wpłacić do banku ratę, która obejmuje zarówno odsetki, jak i część kapitałową. Decydując się na ten rodzaj kredytu samochodowego, musimy liczyć się z koniecznością posiadania wkładu własnego.

Ciekawym rodzajem kredytu na samochód jest kredyt jednoratowy. Określany jest on również mianem kredytu 50/50 oraz 60/40. W jego przypadku klient wpłaca najpierw określoną część wartości samochodu (50 lub 60%), a następnie – w terminie ustalonym w umowie – pozostaną sumę. Plusem takiego kredytu jest to, że na ogół nie jest on objęty oprocentowaniem.

Kredyt balonowy to kredyt składający się z trzech części. Pierwszą jest wkład własny, który najczęściej wynosi około 10% wartości kupowanego auta. Pozostała część dzielona jest na raty. Wszystkie – poza ostatnią – są równe. Ostatnia jest największa i stanowi nawet kilkadziesiąt procent wartości pojazdu. Plusem takiego rozwiązania jest to, że ostatniej raty określanej mianem balonowej spłacać nie trzeba. Samochód można zwrócić do dealera i zdecydować się na kolejny. Jest to coraz popularniejszy rodzaj kredytu powstałego z myślą o sfinansowaniu zakupu auta.

Kredyt samochodowy to jeden z kredytów celowych. Dla wielu osób jest jedynym sposobem na kupno pojazdu.

Dodaj komentarz