Co to jest kredyt kupiecki i czy się opłaca?

Co to jest kredyt kupiecki i czy się opłaca?

Może się okazać, że nagle firma zazna przejściowych problemów finansowych. Nie może lub nie chce jednak skorzystać z usług firm pożyczkowych czy banków. Nie da się ukryć, że pożyczki i kredyty nie są tanie, a często wcale nie tak łatwo je dostać. Późniejsza ich spłata może tylko jeszcze bardziej nadwyrężyć finanse firmy. Pojawia się wtedy pytanie co zrobić w takiej sytuacji? Bardzo ciekawą i coraz częściej stosowaną formą finansowania dla przechodzących pewne trudności firm jest kredyt kupiecki https://zwolen.habzafinanse.com.pl/. W takim razie co to jest kredyt kupiecki? Na czym polega i czy jest on opłacalny?

Czym jest kredyt kupiecki?

Niech nikt nie da się zmylić przez pojawiające się w nazwie słowo kredyt, bowiem przy kredycie kupieckim nie ma udziału ani żaden bank, ani nawet parabank czy inna pozabankowa instytucja finansowa. Tego kredytu udziela kupującemu sprzedający. W praktyce polega on na niczym innym niż odroczeniu terminu płatności za daną usługę lub towar. Dzięki temu przez dłuższy czas mamy go do dyspozycji i za jego pomocą możemy już zarabiać, między innymi na to, aby go w ustalonym terminie opłacić. Można to wyjaśnić w bardzo prosty sposób tak: dostawca przekazuje sklepowi odzieżowemu wiele sztuk odzieży, ale nie pobiera opłaty przy dostawie.

Zamiast tego odracza płatność o 30 dni, w którym to czasie sklep sprzedaje otrzymany towar i jest w stanie później go opłacić, a do tego jeszcze na nim zarobić. Warto wspomnieć o czymś takim jak skonto (zwane również rabatem). Polega to na tym, że jeśli kupujący zapłaci za towar w momencie odbioru, zapłaci cenę promocyjną – ze skontem (rabatem). Jeśli płatność zostanie odroczona, ostatecznie zapłaci więcej, ponieważ rabatu już nie otrzyma.

Kto może liczyć na kredyt kupiecki?

Kredyt kupiecki jest sporym ryzykiem dla sprzedającego – w końcu nie może on być pewny, czy kontrahent rzeczywiście zapłaci mu w określonym terminie, a przekazał mu już towar. W takim wypadku nie dość, że nie zarobi, to jeszcze jest stratny. Z tego też powodu kredyt kupiecki nie jest udzielany przez każdego dostawcę, a nawet jeśli tak, zazwyczaj zawiera się go między dwoma firmami, które współpracują ze sobą już przez dłuższy czas i mają do siebie zaufania. Oczywiście kredyt taki można na różne sposoby zabezpieczyć (na przykład poprzez zawarcie w umowie zapisu o karnych odsetkach), ale proces odzyskania naszych towarów lub pieniędzy od kupującego może być długi, żmudny i nie odnieść ostatecznie żadnych skutków.

Czy warto brać kredyt kupiecki?

Z całą pewnością tak. Nie bez powodu mówi się, że jest to najtańszy rodzaj kredytu. W zależności od ustaleń obu firm może on być nawet całkowicie bezpłatny. Kupujący otrzymuje więc towary, dzięki którym może zarabiać, a dopiero później musi za nie zapłacić, i to jeszcze bez żadnych dodatkowych kosztów. Kredyt kupiecki dla strony otrzymującej towary i usługi nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Ciężko znaleźć w nim jakiekolwiek negatywne strony. Jedyną jego wadą jest to, że nie zawsze sprzedający będzie chciał nam go udzielić, zwłaszcza po tak preferencyjnych warunkach, jak byśmy sobie tego życzyli. Znacznie gorzej sytuacja wygląda w przypadku dostawcy.

Jak już zostało wcześniej wspomniane, bardzo on ryzykuje udzielając tego typu kredytów. Nie robi tego jednak bez powodu. Odmawiając kredytów kupieckich mógłby stracić bardzo wielu klientów, którzy w innym wariancie nie byliby w stanie robić u niego zakupów. Ponadto w ten sposób może z klientami zbudować dobre, długoterminowe relacje. Warto jednak zadbać, aby nie wszyscy klienci płacili nam na zasadzie kredytu kupieckiego, ponieważ w ten sposób stracimy płynność finansową firmy. Musimy także uważać na to, aby nie dawać tego typu kredytów klientom, którzy wcześniej okazywali się niewypłacalni bądź pod jakimkolwiek względem podejrzani.

Warto znać odpowiedź na pytanie, co to jest kredyt kupiecki. Jest to świetne rozwiązanie zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców, chociaż oczywiście nie tylko. Ratunek w nim znajdą na przykład także firmy, które napotkały przejściowe problemy finansowe. Jedyną przeszkodą jest to, że nie każdy nam będzie chciał takiego kredytu udzielić. Dlatego warto swoje starania rozpocząć od rozmowy z profesjonalnym doradcą kredytowym Zwoleń Habza Finanse.

Dodaj komentarz